به مناسبت تولد آنتوان دو سنت اگزوپِری نویسنده شازده کوچولو

آنتوان دو سنت اگزوپِری داستان نویس فرانسوی در 27 ژانویه 1900 م در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود به نیروی هوایى فرانسه پیوست و در کنار آن به نویسندگی پرداخت. اگزوپری در 29 سالگی اولین اثر خود را با الهام از وقایع زندگی خود در کتابی به نام پیک جنوب منتشر کرد و به شهرت رسید اما آنچه اگزوپری را به شهرت جهانی رسانید کتاب «شازده کوچولو» بود که آن را در سال 1943 م منتشر کرد. این کتاب اگرچه برای کودکان نگاشته شده، اما پر از نکات دقیق و عمیق روانی و شاهکاری ماندگار است که تصاویر ذهنی را با مفاهیم فلسفی درهم آمیخته است. در داستان های اگزوپری که برگرفته از تجربیات شخصی اوست، وجدان و اخلاق حاکم است. پرواز شبانه، سرزمین آدمیان و خلبان جنگ از دیگر آثار اگزوپری است. آنتوان دوسنت اگزوپری سرانجام در 31 ژوئیه 1944 م در جریان یک ماموریت هوایی بر فراز فرانسه، بر اثر سقوط هواپیمایش کشته شد.

 

دوستان عزیز  چند تا از جملات بسیار زیبای کتاب شازده کوچولو رو واستون انتخاب کردم امیدوارم خوشتون بیاد

         محاکمه کردن خود بسیار مشکلتر از محاکمه کردن دیگری است. اگر بتوانی درباره خودت درست حکم کنی معلوم می شود که حکیم { = دانای } واقعی هستی.

        اهلی کردن یعنی پیوند بستن. اگر تو مرا اهلی کنی هر دو به هم احتیاج خواهیم داشت. تو برای من یگانه جهان خواهی شد و من برای تو یگانه جهان خواهم شد.

چشم نابیناست. با دل باید جست و جو کرد.

        ساکنان زمین از قوه تخیل محرومند. آنچه می شنوند تکرار می کنند.

        حق این است که پشت نیرنگ های کوچک آدم ها پی به محبتشان ببریم.

 

                                                                یاد و نامش گرامی ...

 

/ 2 نظر / 32 بازدید
ستوده

جدا محاکمه کردن خود خیلی مشکل است [ناراحت]

هوار

تا جایی که من اطلاع دارم، در سرتاسر دنیا مردم اغلب شازده کوچولو رو دوست دارن